Choć, na co dzień rzadko mamy z tym do czynienia, to jednak podczas prowadzenia prac budowlanych, czy to dotyczących dróg, czy nieruchomości, czy innych elementów krajobrazu niezbędne bywają specjalistyczne konstrukcje wsporcze. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ciężkim maszynom wykorzystywanym przy prowadzonych działaniach. To postawienia takich zabezpieczeń często wykorzystuje się płyty warstwowe.
Jako, że konstrukcje pod maszyny są w większości jedynie tymczasowe, to płyta warstwowa staje się najlepszym materiałem na ich budowę. Kiedy prace zostaną już zakończone, rozebranie całej konstrukcji nie będzie sprawiało większego problemu. Jednocześnie, samo jej postawienie nie wiąże się z żadnym nadmiernym wysiłkiem. Całość jest prosta i szybka w budowie.
Konstrukcje stalowe do maszyn powinny być budowane z uwzględnieniem rodzaju podłoża, na jakim będziemy pracowali oraz wagi, jaką cechuje się sprzęt. Istotna jest tu nie tylko gramatura, ale również powierzchnia, jak spoczywa na podłożu. Budowa takich wsporników ma sprawiać, że łatwiej będzie ustabilizować urządzenia. Liczy się to głónie na grząskim gruncie, gdzie mogłyby się one zapadać.
Podstawowe materiały budowlane chroniące maszyny są tworzone z dwóch zewnętrznych warstw, które stanowi albo beton zbrojony, albo blacha ocynkowana. Natomiast środek to pewien rodzaj izolacji produkowanej z wełny mineralnej, poliuretanu albo styropianu. Dzięki temu, zostawiając maszyny mamy pewność, że płyty ścienne, które je otaczają ochronią je przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych.